štvrtok 2. júla 2015

Graffity - pohled do historie

Patřím k drtivé většině lidí, kteří rezolutně odsuzují způsob, jakým zpravidla mladí lidé vyjadřují své názory nebo svou příslušnost k určité skupině či teritoriu pomocí fenoménu 21.století - graffity.
Právě proto, že tento způsob "seberealizace" ničí majetek a velmi vzácné památky naší historie, nutí člověka k zamyšlení, proč se sprejové graffiti stalo celosvětovým problémem.

Pohled do historie nám říká, že počátek graffiti se datuje ke konci šedesátých let minulého století do New Yorku, kdy původem řecký doručovatel pošty Demeterus si zaregistroval první nápis JULIO 204 dle své přezdívky a bydliště. Tento původně "vtip" si tento pěší poštovní doručovatel osvojil a stal se autorem podpisu TAKI 183 na nesčetných plochách. A právě intenzita jeho podpisů byla příčinou, že v roce 1971 noviny New York Times zveřejnily obsáhlý článek o jeho "průkopnické činnosti,"a co začalo následovat vidíme dnes všichni kolem sebe...

Autory graffitové prezentace jsou vesměs chlapci nebo mladí dospívající muži, kteří touto formou vytváří svou identitu dospívání. Důležitou roli v tomto období přechodu z dítěte v muže hraje ILEGALITA své činnosti, právě pro nutnost překonávání nebezpečí, strachu nebo překážek a tím prokázat svou statečnost, odolnost a schopnost dokázat vyjádřit svůj názor a zvýšit si tak celkovou prestiž nejen v partě, ale i u dívek.

Samotné ohlédnutí za vznikem graffiti nepřináší odpověď, je-li vůbec možné tento vzdor či rebelii mladých lidí pochopit, ale dává prostor k důkladnému zamyšlení všech odborných institucí, jak v první řadě reagovat a hlavně řešit příčinu tohoto stavu. Jenom trest za ničení majetku druhých příčinu neřeší, ale určitě lze kompromisní řešení hledat, ať už formou vyčleněných ploch pro graffiti, ale i v nutnosti výchovy k respektu a úctě k člověku a jeho činnosti, která přináší pokrok a zachovává vše krásné pro nás a příští generace...


Graffiti
Graffiti - s tímto druhem vyjadřování souhlasit určitě nelze!

Zatím jediná možnost řešení problému graffiti...


V boji s celosvětovým fenoménem graffiti přinášejí jediné možné řešení zkušené a kvalitní úklidové firmy.

Odstraňování graffiti se stalo jedním z hlavních pilířů pro úklidovou firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o.
Jedná se o velmi zkušenou společnost, která dosahuje špičkových výsledků, díky do detailu propracované technologii antigraffitové ochrany (AGO).

Tato firma samozřejmě dokáže odstraňovat graffiti i z ploch, které nebyly ošetřeny antigraffitovou ochranou, ale výsledek nelze zaručit se 100% účinností. 

K další z účinných technologií této úklidové firmy pro odstranění graffiti patří i pískování. Jedná se o abrazivní metodu, která je vhodná pro čištění a odstranění graffiti z fasád historických budov nebo památek a je schválena Českým památkovým ústavem. Tato metoda spočívá ve využití speciální pískovačky W 1-40, kdy pomocí tlakového působení jemného písku, granitu či slupek ořechů dochází k odstranění jak graffitového nástřiku, tak i mechů a dalších usazených nečistot.
Případným zájemcům o všechny druhy úklidové činnosti této firmy je plně k dispozici e-mailová adresa : centrala@a-servislipka.cz

1 komentár: